Výstavy

Výstavu Od hadru k papíru. Haaseovi: podnikatelé, vizionáři, mecenáši uzavřela dne 25. 4. 2024 přednáška autorky výstavy Soni Hrdličkové Krásové.
V neděli 3. března tomu bude 30 let, co nečekaně zemřel legendární český zpěvák, básník a redaktor hudebních pořadů Rádia Svobodná Evropa Karel Kryl.
Jako první ze série akcí k oslavám 70. výročí vzniku Národního archivu je představena od 15. ledna do 29. února 2024 ve vstupní hale v Praze 4 na Chodovci putovní výstava o protektorátních příslušnících nasazených na práci v Norsku Posláni na sever.
Ve spolupráci Národního archivu Federací židovských obcí v České republice se prezentuje v synagoze v Polné putovní výstava Národního archivu „Translokační plány židovského obyvatelstva v 18. století.“
Alois Rašín – 100 let od atentátu na ministra financí. Výstava byla prodloužena do 14. června 2023 a rozšířena o další ukázku ze Sbírky novin k průběhu soudního procesu s atentátníkem.
Výstavu, která byla zahájena 19. dubna 2023 a potrvá do 31. května 2023 doprovází celá řada dalších akcí, jejichž cílem je prohloubit znalosti z oblasti historie fotografie.
V prostorech poutního kostela Zvěstování Panny Marie Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici proběhla dne 25. dubna 2023 vernisáž putovní výstavy Národního archivu České země uprostřed Evropy zaměřené na témata a historické souvztažnosti mezi českými zeměmi a dalšími regiony Evropy. 
Od 2. května do 28. června 2023 si můžete v Knihovně Národního archivu prohlédnout panelovou výstavu „Krása šlechtických exlibris a supralibros“.
Národní archiv představuje od 7. listopadu do 16. prosince 2022 ve vstupní hale Ústřední knihovny univerzity v Pasově německou verzi putovní výstavy Obchodování v srdci Evropy/Handel im Herzen Europas – československo-německé hospodářské vztahy 1918–1992.
V Černínském paláci proběhla dne 26. října 2022 vernisáž putovní výstavy České země uprostřed Evropy zaměřené na témata a historické souvztažnosti mezi českými zeměmi a dalšími regiony Evropy v období aktuálního předsednictví České republiky v Radě EU.
V Národním archivu proběhla dne 13. září vernisáž výstavy zaměřené na témata a historické souvztažnosti mezi českými zeměmi a dalšími regiony Evropy v období aktuálního předsednictví České republiky v Radě EU.
Národní archiv zahajuje výstavu zaměřenou na témata a historické souvztažnosti mezi českými zeměmi a dalšími regiony Evropy v období aktuálního předsednictví České republiky v Radě EU, která se koná ve výstavním sále v archivním areálu v Praze na Chodovci.
Ve spolupráci Národního archivu se správou státního zámku Březnice a Federací židovských obcí v České republice se prezentuje v synagoze v Březnici putovní výstava Národního archivu „Translokační plány židovského obyvatelstva v 18. století.“
Židovská obec v Teplicích slavnostně otevřela putovní výstavu Národního archivu „Translokační plány židovského obyvatelstva v 18. století“za přítomnosti představitelů městské a krajské samosprávy.
Součástí bohatého programu Festivalu židovské kultury Ha-Makom Holešov bylo slavnostní otevření putovní výstavy Národního archivu „Translokační plány židovského obyvatelstva v 18. století.“ Výstavu budou moci návštěvníci Holešova shlédnout v zámeckém areálu do konce měsíce září tohoto roku.
Zveřejnili jsme další translokační plány židovských obydlí z let 1727–1728 z lokalit: Batelov, Černovice, Deštná, Dobruška, Hojovice, Jindřichův Hradec, Kardašova Řečice, Kojetín, Mladá Vožice, Nová Ves u Mladé Vožice, Oldřichov, Roudnice nad Labem.
Národní archiv srdečně zve na prohlídku výstavy, kterou připravil ve spolupráci s Opatstvím Venio k 400 výročí bitvy na Bílé hoře. Panelová výstava je během října a listopadu 2020 volně přístupná ve venkovních ambitech poutního areálu P. Marie Vítězné na Bílé Hoře.
Výstava je na základě protiepidemiologických opatření od 12. 10. 2020 nepřístupná.
Putovní panelová výstava „Pavel Aretin z Ehrenfeldu – mapa mezi defenestrací a Bílou horou“ ve vstupní hale Národního archivu od 16. 1. – 23. 2. 2020.
Přednáška Libora Svobody StB a opozice v regionech v letech 1988–1989.
Dne 29. 11. 2019 proběhla v Národním archivu přednáška doc. PhDr. Pavla Mückeho, Ph.D. z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR pod názvem Sametové revoluce: malé zamyšlení nad dějinami a pamětí událostí roku 1989 v Československu/České republice.
Pozvánka na doprovodné přednášky - Sametová revoluce: malé zamyšlení nad dějinami a pamětí událostí roku 1989 v Československu/České republice a StB a opozice v regionech v letech 1988–1989.
Národní archiv připravil u příležitosti 30. výročí přelomových událostí roku 1989 výstavu „Havel na Hrad. Příběh roku 1989“, pro veřejnost bude otevřena od 6. listopadu do 15. prosince 2019.
Národní archiv srdečně zve na putovní výstavu k připomenutí výročí 600 let od úmrtí římského a českého krále Václava IV. Jedná se o bannerovou expozici s ukázkami faksimilí listin, pečetí a rukopisů spojených s osobou Václava IV.
Dovolujeme si vás srdečně pozvat na výstavu „Velký malý muž – Milan Rastislav Štefánik v archivních dokumentech“, kterou Národnímu archivu zapůjčili kolegové ze Slovenského národního archivu.
Příběh tragédie jednoho moderního intelektuála“, konaná v Městské galerii v Litomyšli ve dnech 9. 11. 2018 – 10. 2. 2019, získala 3. místo v prestižní kategorii Výstava roku 2018 v XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis
Národní archiv a Národní památkový ústav si vás dovolují pozvat na výstavu Kancléř Metternich a jeho vize míru. Výstava prodloužena do 31. 7. 2019
Národní archiv zve na putovní panelovou výstavu k poctě Pavlu Tigridovi, která přibližuje život a tvorbu jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého protikomunistického exilu ve vestibulu Národního archivu od 15. dubna do 31. května 2019.
Srdečně zveme do Rakouského kulturního fóra na přednášku Jana Kahudy s názvem „Metternich a jeho vize míru“ v rámci vernisáže stejnojmenné výstavy dne 9. 4. 2019 v 18:00h.
Národní archiv připravil ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v.v.i. výstavu „Zdeněk Nejedlý známý – neznámý? Svědectví fotografií“. Výstava je veřejnosti přístupná do 5. dubna 2019
Výstava probíhá v Císařské konírně na Pražském hradě od 27. února do 1. července 2018.