Národní archiv přibližuje archivní dědictví veřejnosti

Národní archiv vytvořil pro širokou veřejnost jednotný portál poprvé zpřístupňující některé informace o archivním dědictví v České republice. Projekt nazvaný Archiválie na dosah více přibližuje badatelům, ale i běžným zájemcům z řad veřejnosti širokou paletu informací o bohatství archivů v České republice.

„Návštěvník národního archivního portálu má k dispozici kompletní a aktuální údaje z celostátní evidence národního archivního dědictví,“ uvedl Milan Vojáček z Národního archivu, který vznik služby koordinoval. „Dotyčná evidence popisuje více než 200 tisíc archivních souborů, jejichž archiválie, poskládané vedle sebe, by vytvořily řadu přes 800 km dlouhou,“ dodal Vojáček.

Vůbec poprvé je tak dostupný rozcestník na informační systémy kompletní sítě archivů v České republice. Na své si přijdou například i genealogové, kteří na portálu najdou odkazy na digitalizované matriky a soupisy obyvatel v jednotlivých archivech. Celý projekt Archiválie na dosah je dostupný na adrese https://portal.nacr.cz/cro/pro-badatele/.

Archiválie na dosah – zpráva (doc – 100kB)