Paginae Historiae / ročník 33 / 2025 / číslo 1 | DOI:
Jana Vojtíšková (https://orcid.org/0000-0003-1674-7873)
Předkládaný příspěvek se zaměřuje na představení aktuální metodiky diplomatického výzkumu raně novověkých knih kšaftů z období 16.–18. století, přičemž mj. upozorní na úskalí studia nejstarších dochovaných knih z doby před vydáním Koldínových Práv, tedy nutně i s přesahem do období pozdního středověku. Teritoriálně se studie sice soustředí na oblast středních a východních Čech, kde v posledních letech proběhlo několik systematických pramenných sond, nicméně metodický přístup je aplikovatelný i na prameny dochované v dalších oblastech Čech.
Klíčová slova: Čechy; městská diplomatika; městské kanceláře; knihy kšaftů; městské právo
Presented contribution focuses on an introduction of the current methodology of diplomatics research of the early modern registers of testaments from the period of 16th to 18th centuries, drawing attention, among other things, to the obstacles of studying the oldest surviving registers from before the publication of Koldín‘s Rights, thus necessarily extending into the Late Middle Ages. Although the study focuses territorially on Central and Eastern Bohemia, where several systematic source probes have taken place in recent years, the methodical approach is also applicable to historical sources preserved in other areas of Bohemia.
Keywords: Bohemia; municipal diplomacy; municipal offices; books of merchants; municipal law
Zveřejněno: 1. dubna 2025
Zobrazit citaci
Zobrazit celý článek
Reference
Tento článek je publikován v režimu tzv. otevřeného přístupu k vědeckým informacím (Open Access), který je distribuován pod licencí Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License (CC BY-NC-SA 4.0), která umožňuje nekomerční distribuci, reprodukci a změny, pokud je původní dílo řádně ocitováno. Není povolena distribuce, reprodukce nebo změna, která není v souladu s podmínkami této licence.