Vítězství husitských vojsk nad křižáckými v bitvě u Domažlic, k níž došlo 14. srpna 1431, připomíná památník, jehož vznik na vrchu Baldov u Domažlic iniciovala zdejší Legionářská jednota v roce 1926.
Ze začátku se uvažovalo o umístění památníku v zahradě u Chodského hradu. Od této lokalizace se záhy ustoupilo a v průběhu roku 1929 byla vypsána architektonická soutěž na podobu pomníku umístěného na vrchu Baldov. Mezi předloženými návrhy se nacházely také práce renomovaných architektů Václava Neckáře a Ludvíka Hilgerta. Vítězným projektem se ale nakonec stal 18 metrů vysoký památník s rozhlednou od Karla Roškota.
Proto, aby mohla být stavba památníku realizována, byla založena dvě bankovní konta a vyhlášena sbírka. Oslavy spojené s položením základů proběhly v srpnu 1931 souběžně s tradiční Vavřineckou poutí. Sokl památníku tvořily kameny a prsti země pocházející z nejslavnějších husitských bojišť (Tábor, Lipany, Havlíčkův Brod, Tachov, Domažlice, Vyšehrad a Vítkov). Výbor pro postavení pomníku si od oslav sliboval, že by se mohlo podařit získat chybějící finance ke stavbě, avšak v důsledku nepříznivého počasí nezaznamenaly akce valnou účast.
V následujících letech zájem o dokončení pomníku upadal a po druhé světové válce se snahy o dostavbu už neobnovily. Kamenný základ pro památník postupem času chátral a na počátku 21. století dokonce zmizela pamětní bronzová plaketa a měděná pamětní schránka.
K obnově snah o vybudování památníku došlo až v roce 2009, kdy byla založena Společnost pro památník bitvy u Domažlic. Ta stanovila, že stavba má mít podobu kalicha. Slavnostní odhalení žulového památníku ve tvaru kalicha z dílny sochaře Václava Fialy se uskutečnilo v roce 2015.