Předkládá: PhDr. Eva Drašarová, CSc., ředitelka Národního archivu
Na zpracování se dále podíleli: Benjamin Bartl, Jan Kahuda, Zdeňka Kokošková, Jiří Křesťan, Karolína Šimůnková, Eva Uzlová, Milan Vojáček
V Praze dne 12. 10. 2016
Rozvojový program výzkumné organizace na léta 2017–2023 (PDF – 420 kB)
Národní archiv je ústředním archivem České republiky zajišťujícím komplexní péči o archiválie především z provenience ústředních úřadů a institucí českého státu vzniklých v období od středověkých počátků státu až do jeho současnosti. Tato definice rovněž determinuje základní úlohu instituce v oblasti vědeckého výzkumu, který je zaměřen na všestranný a mnohovrstevný rozvoj všech problémů související s péčí o archiválie. Z podstaty věci tak Národní archiv kombinuje základní výzkum v oblasti archivnictví, pomocných věd historických a příbuzných vědních oborů a současně výzkum aplikovaný zaměřený především na plnění legislativně ukotveného postavení ústředního vědecko-výzkumného pracoviště na úseku preventivní péče o archiválie, konzervace a restaurování archiválií a dále v oblasti uchovávání a zpřístupňování nových forem nosičů informací, včetně dokumentů v digitální podobě. Hlavními cíli výzkumné politiky archivy tak zůstává na jedné straně systematický a kontinuální rozvoj základního oborového portfolia, na straně druhé pak důraz na okamžitou aplikaci zjištěných výsledků v praxi, jak směrem k odborné i laické veřejnosti, které jsou poskytovány požadované informace, tak směrem k veřejné správě, kde archiv vyvíjí nástroje pro její zefektivňování a zejména v případě řady svých projektů z oborů chemických věd a informatiky zasahuje i do rámce bezpečnostního výzkumu.
Základními zdroji determinujícími výzkumný program Národního archivu jsou zákon č. 499/2014 Sb. o archivnictví a spisové službě v platném znění (zejména §46, odst. 2, písm. f–j), dále zákon č. 130/2002 Sb. o podpoře vědy, výzkumu a vývoje, vládní usnesení č. 729/2009 Sb., kterým se stanoví národní politika výzkumu, vývoje a inovací, rámcový výzkumný program ministerstva vnitra a jeho priority, další legislativní i metodické normy zasahující do oblasti archivnictví, dlouhá institucionální tradice, aktuální vývoj a trendy jednotlivých vědních oborů, ve kterých je výzkum prováděn a v oblasti konkrétní realizace pak interní dokumenty Národního archivu, především dlouhodobá koncepce rozvoje Národního archivu, která je každoročně vnitřně evaluována a modifikována formou plánů práce a výročních zpráv.
Obecně lze říci, že za hlavní trendy zasahující do výzkumného profilu organizace lze označit následující:
Za zájmové obory je možné dle číselníku CEP uvést: AB – Dějiny, AE – Řízení, správa, administrativa, AF – Dokumentace, knihovnictví, práce s informacemi, CA – Anorganická chemie, CC – Organická chemie, CF – Fyzikální chemie a teoretická chemie a IN – Informatika. Již z tohoto výčtu je patrné, že Národní archiv musí sledovat trendy v širokém spektru oborů:
Národní archiv všechny naznačené trendy soustavně a intenzivně sleduje a v mezích určených aktuálními potřebami jim zaměření svého výzkumu přizpůsobuje. Díky tomu je možné reagovat i na aktuální výzvy poskytovatelů účelové podpory a navazovat spolupráci s dalšími institucemi.
Monitoring, identifikace a následná implikace těchto trendů probíhá soustředěně a v několika fázích:
Za silné stránky organizace lze považovat:
Za slabé stránky lze považovat:
Národní archiv je organizací s dlouhou tradicí a dlouhou tradici má i výzkum, který provádí. Řada dodnes aktuálních projektů v oblasti základního výzkumu (zejména náročných edičních podniků) je realizována několik desetiletí a patří ve středně až dlouhodobém horizontu k základním pilířům české historiografie. Dynamická rovina je patrná u výzkumu aplikovaného, který reaguje nejen na aktuální oborové trendy, ale i na potřeby a podněty zainteresovaných stran v jejich širokém spektru. Výzkumná organizace je z hlediska institucionální tradice, stability vědeckého týmu, dlouhodobě formulované koncepce, pevného postavení ve výzkumné komunitě i technického zázemí organizací silnou, která poskytuje důležitou infrastrukturu a zároveň pomocí svých vědeckých výsledků napomáhá řešení řady problémů spojených s komplexní péčí o archiválie. Významným fenoménem je propojování základního a aplikovaného výzkumu.
Slabé stránky organizace z hlediska výzkumné činnosti jsou dány především její správní podstatou a souvisejí s tím, že Národní archiv není výlučně institucí vědeckou, ale správním úřadem. Tato skutečnost má samozřejmě na oblast výzkumu svůj dopad, ale je nutné ji přijmout jako určitou danost. Další definované slabé stránky se snaží organizace eliminovat vnitřními procedurálními opatřeními (kombinace různých modelů řízení, vytváření projektových týmů, důraz na systematickou prezentaci vědeckých výsledků). Národní archiv se bude rovněž snažit sledovat a podílet se na všech výzvách týkajících se podstaty jeho výzkumu (projekty, spolupráce, zahraniční kontakty), pokud budou tyto výzvy reálné a budou v souladu s jedinečností výzkumu. Identifikovaným hrozbám v oblasti finanční hodlá čelit snahou o zajištění alternativního financování výzkumu, v oblasti personální pak rozšiřováním výzkumného týmu, zapojováním studentů vysokých škol do výzkumných
programů a pomocí dalších aktivit v tomto směru.
Problematice analýzy zainteresovaných stran věnuje Národní archiv dlouhodobě intenzivní pozornost. Za zainteresované strany lze možno pokládat jednak potenciální uživatele jeho výsledků, jednak partnerské výzkumné instituce, přičemž dochází k částečné prostupnosti těchto skupin.
Národní archiv je ústředním archivem České republiky zajišťujícím komplexní péči o archiválie z provenience ústředních úřadů a institucí českého státu vzniklých v období od středověku až do současnosti a archiválií dalších původců. Součástí této péče je rovněž vědecký výzkum instituce řešící různé otázky spojené s těmito archivními dokumenty. Tento výzkum je orientován velice široce a mnohovrstevně a zahrnuje jak základní, tak aplikovaný výzkum.
Základní rámec výzkumné činnosti Národního archivu je dán zákonem č. 499/2004 Sb. o archivnictví a spisové službě v platném znění (§46, odst. 2, písm. f–j), dále zákonem č. 130/2002 Sb. o podpoře vědy, výzkumu a vývoje, vládním usnesením č. 729/2009 Sb., kterým se stanoví národní politika výzkumu, vývoje a inovací, a konečně tradicí instituce, jejíž odborné počátky je možné sledovat až do 18. století. Ze zmíněných legislativních dokumentů vychází rovněž organizační řád Národního archivu a vymezení jeho vnitřních jednotek.
Základní směr výzkumu je definován v dlouhodobé koncepci Národního archivu, nicméně tato koncepce podléhá operativní každoroční vnitřní evaluaci formou aktualizace pracovního plánu na příslušný rok a reaguje tak na aktuální stav oboru, rozvoj spolupráce s partnerskými institucemi v ČR i v zahraničí a v neposlední řadě rovněž na aktuální potřeby státní politiky a administrativy a její informační poptávku.
Tyto základní úkoly jsou pravidelně modifikovány na základě vnějších i vnitřních podnětů, které byly částečně popsány již v předchozí části tohoto dokumentu. Konkrétně je třeba zmínit její návaznost na směřování výzkumné politiky státu určované Radou vlády ČR pro výzkum, vývoj a inovace a rámcový program bezpečnostního výzkumu garantovaného ministerstvem vnitra. Do tohoto dokumentu byly zapracovány i podněty vznesené při hodnocení předchozího programového období 2011–2015 a dále doporučení, která byla směrem k Národnímu archivu vznesena mezinárodní komisí v rámci projektu IPN Metodika, kterého se Národní archiv v roce 2015 dobrovolně zúčastnil.
Národní archiv provádí vědeckou a výzkumnou činnost v oblasti archivnictví, pomocných věd historických a v příbuzných vědních oborech, plní úkoly ústředního vědeckovýzkumného pracoviště na úseku preventivní péče o archiválie, konzervace a restaurování archiválií, dále v oblasti uchovávání a zpřístupňování nových forem nosičů informací, včetně dokumentů v digitální podobě.
Výzkum realizovaný v Národním archivu se dotýká kontextu zajišťování bezpečnosti a bezpečnostního systému v následujících třech okruzích:
Národní archiv jako instituce se značnou stabilitou, dlouhodobě formulovanou vědeckou politikou, stabilním personálním obsazením a dostatečným technickým zázemím bude pokračovat i v následujícím období ve svém dlouhodobě nastaveném výzkumném programu. Změny strategie lze očekávat především v oblasti aplikovaného výzkumu, který bude stále intenzivnější a bude reagovat na aktuální společenskou potřebu. Dle našeho předpokladu se ještě více posune k problematice dlouhodobého ukládání, popisu a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě, elektronických skartací a systémům elektronické spisové služby. Řešena bude interoperabilita v evropském měřítku, otázky jednotné identifikace dálkových uživatelů, napojení na národní a evropské informační systémy oborové i veřejné správy a současně i kybernetická bezpečnost. Rovněž strategie pro řešení výzkumných projektů bude formulována tímto směrem. Důležitou otázkou bude rovněž zajištění osobních a citlivých osobních údajů v archiváliích v souvislosti s předpokládanou změnou archivního zákona. U základního výzkumu je předpokládána intenzivnější snaha o navázání mezinárodních projektů, např. s partnerskými institucemi na Slovensku, v Maďarsku nebo v Polsku.
Z neakademických institucí by měla být rozšířena spolupráce s českými komunitami v zahraničí a evidence jejich archivního bohatství.
Strategie při řízení společenského přínosu výzkumné činnosti má svá odlišná specifika v oblasti výzkumu základního a v oblasti výzkumu aplikovaného. U základního výzkumu jsou výsledky jednotlivých výzkumných projektů a směrů zpravidla odborné publikace, v souladu se zaměřením Národního archivu zpravidla edičního nebo kompendiálního charakteru. Zhodnocení jejich společenského přínosu je dlouhodobějším procesem, neboť samy tyto publikace mají v řadě případů trvalou hodnotu odborně zpracovaného a konformně dostupného zdroje (zejména ediční práce). Společenský přínos je tedy trvalý a dá se retrospektivně sledovat dle počtu citací s uvedením těchto zdrojů, jejich přítomnost ve veřejných a dalších knihovnách a recenzování v odborných časopisech.
Prezentace výsledků výzkumné činnosti a jejich transfer do praxe
Samotná strategie řízení společenského přínosu těchto výsledků probíhá ze strany Národního archivu aktivně v několika fázích:
U aplikovaného výzkumu probíhá jeho ověřování a implementace do praxe okamžitě, neboť sepětí s praxí je podstatou této části výzkumu realizovaného v Národním archivu. Jeho výsledkem jsou certifikované metodiky a metodické návody platné pro celou oblast českého archivnictví, dále technologické postupy a metody rovněž používané v širším spektru archivů a dalších paměťových institucí. Díky organizační struktuře Národního archivu (např. spojení s výkonnými restaurátory do jedné jednotky, dtto s archiváři a skartátory) jsou výsledky výzkumu prakticky okamžitě využívány (a ověřovány) v praxi. V souladu se svou rolí metodického a konzultačního centra v těchto oblastech nabízí také Národní archiv praktickou pomoc při zavádění nových postupů do praxe. Tato pomoc mívá obvykle formu individuálních konzultací nebo dedikovaných workshopů. Podmínkou úspěšnosti této strategie je pěstování co nejužších kontaktů a vzájemné důvěry mezi odpovědnými pracovníky zainteresovaných institucí.
Další kanály pro šíření a uplatnění výsledků
Kromě výše popsaných lze uvést prezentace výsledků na odborných fórech (konferencích, seminářích atd.), včetně zahraničních, v odborných grémiích, vědeckých orgánech a redakčních radách, kde má Národní archiv své zastoupení.
Velice významným kanálem s výrazným potenciálem do budoucna je rovněž aplikace výzkumných poznatků v prostředí vysokoškolské výuky, na které se Národní archiv a jeho pracovníci výrazně podílejí (jak v oblasti archivnictví, tak v oblasti veřejné správy, fyzické péče o archiválie a dlouhodobého ukládání dokumentů v digitální podobě).
Transformační cíle do roku 2023
V této oblasti plánuje Národní archiv provést následující transformační cíle:
Indikátory úspěšnosti strategie
Komunikace Národního archivu se zainteresovanými stranami je obousměrná. Od příjemců a uživatelů výsledků výzkumné činnosti získává Národní archiv podněty k formulování témat výzkumu a zpětnou vazbu. Náročnější výzkumné úkoly se snaží řešit ve spolupráci s dalšími odbornými pracovišti, a to především formou společných projektů podporovaných účelovými prostředky různých poskytovatelů. Prioritou je přitom řešení takových projektů, ve kterých je
Národní archiv příjemcem-koordinátorem, respektive vystupuje v takové roli, která umožňuje ovlivnit směřování a kontrolovat průběh řešení projektu. To je důležité pro zajištění praktické využitelnosti získaných výsledků.
Prezentace výzkumné organizace
Prezentace Národního archivu vzhledem k zainteresovaným stranám probíhá několika směry zacílenými na konkrétní část recipientů:
Zapojování do výzkumných aktivit
V návaznosti na předešlé je třeba opět zdůraznit oboustranný směr impulsů při iniciaci výzkumných aktivit. Národní archiv je kvalitním zázemím pro širokospektrý výzkum v oblasti humanitních, přírodních i technických věd, odborný správce informací a jejich poskytovatel pro další výzkum. Podstatou této správy informací je systematický vědecký rozvoj všech problémů souvisejících s péčí o archivní dokumenty od jejich vzniku až po jejich trvalou udržitelnost, deskripci a prezentaci. Konkrétní směry výzkumu jsou popsány v další části.
Zapojování do dalších aktivit
Aktivity v oblasti veřejného působení archivu i jeho působení jako správního úřadu byly již popsány výše. Na tomto místě je nutné zdůraznit dále působení Národního archivu ve vědecké komunitě jak na domácím, tak mezinárodním poli. Tato skutečnost je vyjádřena především členstvím jednotlivých výzkumníků, popř. instituce, v odborných grémiích, vědeckých a redakčních radách i dalších platformách.
Transformační cíle pro období do roku 2023
V následujícím období se Národní archiv zaměří na posilování komunikace se zainteresovanými stranami, jak v oblasti základního, tak v oblasti aplikovaného výzkumu, případně při výzkumu kombinovaném. Hlavní představou zde bude jisté soustředění výzkumu na otázky, v nichž je vědecký program instituce jedinečný, totiž péči o archiválie. Posílena by měla být spolupráce se zahraničními partnerskými pracovišti, především v sousedních zemích (Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko) formou společných projektů a kooperace při řešení vědeckých problémů. Další potenciál představuje větší zapojování externích pracovníků, zejména studentů, do vědeckého výzkumu archivu.
Členství v mezinárodních organizacích a sítích
Členství v mezinárodních organizacích a sítích má charakter individuálního členství výzkumníků nebo institucionálního členství. Národní archiv je aktivním členem a spolupracovníkem řady takových mezinárodních organizací a sítí vyvíjející aktivity ve výzkumné oblasti, která je sledována. Významné je členství v organizaci ICARUS (International Centre for Archival Research), kde patří Národní archiv k zakládajícím členům a účastní se řady jeho projektů (aktuálně projekt EU: Community as Opportunity, the Creative Archives´and Users´Network, 2014–2018). V oblasti fyzické péče o archiválie jde především o členství v mezinárodní komisi European Working Group on Disaster Prevention, v oblasti trvalého ukládání dokumentů v digitální podobě pak pravidelnou účast na Německém archivním sněmu (Deutscher Archivtag), cyklu konferencí AUDS (Archivierung der Unterlagen aus digitalen Systemen, v roce 2019 plánováno uspořádání v Praze) a účast ve
skupině zásadního významu NESTOR (Kompetenzwerk zur digitalen Langzeitarchivierung).
Systematická a dlouholetá spolupráce probíhá s řadou zahraničních partnerských pracovišť na Slovensku (Slovenský národní archiv, Elektronický archiv MV SR), v Německu (Spolkový archiv Berlín a Koblenz, některé zemské archivy), v Rakousku (Rakouský státní archiv), v Itálii (Státní archiv ve Florencii) a v Polsku (Narodowe Archiwum Cyfrowe).
Zapojování do mezinárodních aktivit a sítí
Národní archiv hodlá i v příštím programovém období pokračovat v účinné činnosti v mezinárodních organizacích i udržovat účinnou spolupráci se zahraničními partnery. Řada jeho výzkumných aktivit má již primárně mezinárodní aspekt, např. spolupráce při vývoji mezinárodního archivního portálu, standardizace a další oblasti.
Zapojování do mezinárodního kompetitivních programů
Národní archiv bude nadále systematicky sledovat příslušné výzvy vztahující se k jeho výzkumnému profilu a bude se pokoušet se do těchto programů zapojovat.
Transformační cíle do roku 2023
K hlavním cílům patří udržování účinné spolupráce se zahraničními partnery, z konkrétních cílů je důležité dokončení projektu realizovaného mezinárodním spolkem ICARUS, uspořádání konference AUDS v Praze a udržení účasti v dalších zmíněných platformách. Konkrétní transformační cíle se dají očekávat v souvislosti s prací na dalších projektech (zřízení projektových týmů apod.).
Indikátory úspěšnosti strategie
V tomto případě jsou indikátory úspěšné obhájení i získání mezinárodních projektů, počet členství v mezinárodních organizacích, počet výstupů publikovaných v zahraničí, množství realizovaných projektů se zahraničními partnery.
Lidské zdroje
Na výzkumné činnosti Národního archivu se podílí celkem 60 pracovníků, z toho 52 zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním a 8 se středoškolským vzděláním. Postavení Národního archivu jako správního úřadu neumožňuje s výjimkou Oddělení péče o fyzický stav archiválií vnitřní rozvrstvení pracovníků na výzkumné a ostatní, nicméně každý z odborných pracovníků má výzkumnou činnost jako součást své pracovní náplně. Vymezení jednotlivých pracovních míst pak odpovídá aktuálnímu katalogu prací pro obor archivnictví a nově pak i katalogu správních činností dle zákona o státní službě. Vysokoškolští pracovníci – archiváři jsou absolventy oboru archivnictví a historie na některé z příslušných vysokých škol v České republice (většinou Filozofické fakulty UK v Praze), pracovníků má hodnost Ph.D., popř. CSc. a dalších sedm pracovníků studuje v doktorském studijním programu. Dva pracovníci Národního archivu dosáhli titulu docent. Vědecký tým vyniká genderovou i věkovou vyvážeností.
Národní archiv zpracovává v současné době metodický pokyn týkající se stanovení priorit, cílů a organizace kontinuálního profesního vzdělávání, jehož tvorba souvisí rovněž s aplikací zákona o státní službě.
Dlouhodobě realizovaná pedagogická práce některých pracovníků archivu a systematická spolupráce s řadou středních a zejména vysokých škol (Střední průmyslová škola grafická, Filozofická fakulta UK Praha, Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové, Filozofická fakulta, Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, Vysoká škola chemicko-technologická) tvoří vhodný rámec pro další doplňování a obměňování vědeckého týmu. Národní archiv v tuto chvíli registruje vysoký počet žádostí o zaměstnání. Personální otázka je však na druhé straně limitována předpisy souvisejícími s přijetím zákona o státní službě a zejména praktickou nemožností měnit systemizaci pracovních míst v archivu v souvislosti s úspěšnou realizací grantových projektů (v roce 2016 řešil Národní archiv tyto problémy v souvislosti se zřizováním tří projektových týmů v návaznosti na obdržení projektů od tří různých poskytovatelů).
Infrastruktura
Národní archiv disponuje moderní budovou postavenou v letech 1992–2001, která splňuje veškeré standardy kladené na účelové archivní budovy. Součástí archivu je rovněž rozsáhlá institucionální knihovna (více než 500.000 svazků), chemické laboratoře, restaurátorské ateliéry i technologické zázemí. Budova umožňuje rovněž vynikající prezentaci výsledků archivu (k dispozici kinosál, přednáškový sál a výstavní sál).
Přístrojové vybavení slouží především potřebám aplikovaného výzkumu a vyplývá zejména z potřeb výzkumu v oblasti chemických věd a informatiky. Obě pracoviště jsou vybavena na vysoké úrovni, což je dáno rovněž jejich postavením ústředních vědecko-výzkumných pracovišť v dané oblasti. Do vědecké infrastruktury instituce je každoročně investována část přidělené institucionální podpory. Velmi důležitá je i rozvíjející se infrastruktura pro badatele pracující v Národním archivu a současně zařízení eliminující či mírnící důsledky takovéhoto využívání archiválií tím, že se studují digitalizáty a pořizují se bezpečnostní kopie (v současnosti technologický mix). Nedostačující je ovšem fundus výstavního sálu.
Knihovna má statut veřejné knihovny, poskytuje nejen informace a rešeršní služby uživatelům, ale i provádí vlastní výzkum. Ten je dán zejména rámcem projektu VISK schváleného usnesením Vlády ČR č. 351 z 10. 4. 2000. Knihovna je zapojena do projektu Koncepce rozvoje knihoven v ČR 2016–2020 (tvorba jmenných a korporativních autorit) a projektu Rozvoj Souborného katalogu CASLIN a souboru národních autorit. Spolupracuje se Souborným katalogem ČR na harmonizaci záznamů, účastní se projektu VISK7: Národní program digitálního zpřístupňování dokumentů ohrožených degradací kyselého papíru, spolupracuje rovněž s Historickým ústavem AV ČR na tvorbě oborové Bibliografie dějin
českých zemí a Slovenska.
Financování
Národní archiv financuje výzkumné aktivity z několika zdrojů:
K nejvýznamnějším patří institucionální podpora, kterou Národní archiv čerpá od roku 2011, ve větší míře od roku 2012. Možnost jejího využití zásadním způsobem poznamenala rozvoj vědecké a výzkumné činnosti pracoviště.
Institucionální podpora vědy je využívána především v následujících oblastech:
Transformační cíle do roku 2023
V oblasti lidských zdrojů: udržení stability výzkumného týmu, zapojování juniorních výzkumníků (studentů) do výzkumných projektů, tvorba a realizace programu kontinuálního profesního vzdělávání a podpora zvyšování vědecké kvalifikace (Ph.D.). V oblasti infrastruktury: budování odborné knihovny, optimalizace a modernizace informačních systémů, modernizace přístrojového vybavení, spolupráce při jeho sdílení s jinými institucemi, používání outsourcingu, optimalizace výstavního sálu. V oblasti financování: udržení institucionální podpory na průměrné výši posledních let, alternativní způsoby financování (projekty).
Indikátory úspěšnosti strategie
V oblasti lidských zdrojů: početnost a stabilita výzkumného týmu, zřizování nových míst (projektová místa), počet spolupracujících juniorních výzkumníků, počet Ph.D. studentů a absolventů, propracovaný manuál kontinuálního profesního vzdělávání. V oblasti infrastruktury: počet zakoupených přístrojů, intenzita jejich využívání a promítnutí v aplikovaném výzkumu, počet publikací nově zařazených do knihovny v návaznosti na uživatelské služby knihovny, projekty modernizace informačních systémů a prostor. V oblasti financování: vyvážená a udržitelná institucionální podpora, počet realizovaných projektů (alternativních zdrojů financování).
S ohledem na široký profil výzkumu, který byl definován v úvodu tohoto dokumentu, jsou zvlášť popisovány tři výzkumné směry:
Archivnictví, pomocné vědy historické, dějiny správy, historie Výzkum v oblasti archivnictví, pomocných věd historických a dějin správy vychází ze samé institucionální podstaty Národního archivu a především souboru jím spravovaných archiválií
o rozsahu téměř 130 bkm. Vědeckou povahu má již samotné zpracování archiválií a vytváření archivních pomůcek, které klade na archiváře nemalé nároky. Zpřístupňování archiválií přesahuje i do aplikovaného výzkumu, který se pokouší o zajištění rychlé a komfortní přístupnosti archiválií pomocí moderních technologií, zejména digitalizace, nebo vytváření standardizované metodiky pro zpřístupnění archiválií, zejm. tzv. autoritních záznamů propojujících archivní a knihovní popis. Podstata základního výzkumu Národního archivu však zůstává především ve formě výzkumu, který je zaměření do oblasti archivnictví (archivní systémy a organizace, archivní teorie, dějiny archivnictví a jeho jednotlivých segmentů), pomocných věd historických, dějin správy a českých dějin. Konkrétní podoba výzkumu je ovlivněna řadou faktorů, především vnitřní strukturou instituce. K nejdůležitějším úkolům patří vydávání historických pramenů, monografických publikací zaměřených na problematiku dějin správy a kompediálních pomůcek pro další rozvoj oboru i historického bádání vůbec. V příštím období bude více akcentováno propojení s aplikovaným výzkumem a důraz na mezioborovou a meziinstitucionální spolupráci. Pokračovat bude vydávání obou recenzovaných časopisů (Paginae historiae, Historická fotografie), Národní archiv zůstane aktivní i ve vědecké komunitě.
Zaměření
S ohledem na rozvrstvení výzkumných pracovníků archivu kopírujících prakticky vnitřní strukturu archivu lze tvrdit, že výzkum bude pokrývat rovnoměrně chronologický i tematický rámec stanovených projektů. Systematicky budou řešeny různé projekty týkající se vývoje ústřední správy státu v návaznosti na výkon úředních i odborných agend, a pokračováno v dlouhodobých edičních úkolech.
Aktivity (projekty)
Přínosy
Národní archiv zpřístupňuje pomocí svého základního výzkumu dokumenty důležité pro potřeby státu a jeho historii, systematická výzkumná činnost vycházející především ze svěřeného segmentu Národního archivního dědictví umožňuje jeho lepší přístupnost a všestranné poznání. Řada výstupních monografií má přesah k aplikaci v sociologické rovině a politologii a mohou být přínosem i pro řešení současných palčivých společenských otázek.
Výzkumné směry
Jedním z výzkumných směrů je výzkum v oblasti péče o fyzický stav archiválií. Tento směr zahrnuje několik oblastí zájmu, které je možné, rozdělit do čtyř skupin:
Zaměření
Vzhledem k zaměření schválených projektů a k tomu, že část výzkumných kapacit Národního archivu je vždy třeba rezervovat pro řešení aktuálních krátkodobých problémů, lze předpokládat, že v předmětném období bude probíhat výzkum ve všech čtyřech naznačených oblastech zájmu. Konkrétní témata systematického dlouhodobého výzkumu jsou uvedena níže.
Aktivity (projekty)
Přínosy
Předpokládaným přínosem vědecké činnosti Národního archivu v oblasti péče o fyzický stav archiválií je zvýšení bezpečnosti uložených archiválií v širokém významu tohoto slova.
Zdokonalení konzervátorských postupů povede k snížení nebezpečí nevratných ztrát cenného materiálu v důsledku jejich degradace a poškození, výzkum v oblasti bezpečnostního značení reaguje na potřebu snadného prokázání původu archiválie v případě jejího odcizení. Dalším přínosem je upevnění a rozvinutí spolupráce s partnerskými organizacemi, nezbytné pro úspěšné řešení dalších projektů, udržení a posílení kreditu českého archivnictví v této oblasti,
a v neposlední řadě i naplnění archivního zákona.
Výzkumné směry
Zaměření
Konkrétnější zaměření výzkumných směrů v daném období je závislé na dostatečných personálních a finančních zdrojů. Vzhledem k závažnosti a společenské potřebě rozvoje těchto směrů se dá předpokládat, že pozornost bude věnována všem zastoupeným směrům.
Aktivity (projekty)
Přínosy
Výzkumný program vychází z popsané mise organizace vyplývající ze základních zdrojových dokumentů, identifikovaných trendů v zájmových oborech a ze zadávací dokumentace konkrétních realizovaných projektů.
Popis opatření
Vytvoření Vědecké rady Národního archivu a modifikace Ediční rady Národního archivu jako poradního orgánu ředitelky Národního archivu s kompetencemi v oblasti plánování a hodnocení vědecké činnosti Národního archivu.
Milníky
Nejsou stanoveny.
Přínosy
Systémová úprava této oblasti činnosti Národního archivu, doporučení z předchozí evaluační zprávy.
Harmonogram
Bude realizováno 2017.
Popis opatření
Dokument bude reagovat na potřebu zvyšování kvality vědeckého týmu, stanoví hierarchii a systém kontinuálního profesního vzdělávání.
Milníky
Konec programového období, ověření funkčnosti vzdělávacího systému.
Přínosy
Zajištění kontinuity profesního vzdělávání členů výzkumného týmu, vědomostní transfer a prezentace vědeckých výsledků.
Harmonogram
Bude realizováno 2017.
Další transformační opatření jsou závislá na realizaci konkrétních výzkumných projektů.
V oblasti vnitřní organizace pracoviště nepředpokládá Národní archiv s ohledem na svou
podstatu rozpočtové organizace v rezortu ministerstva vnitra a správní úřad žádná
transformační opatření. Předpokládá se naopak ad hoc jmenování vědeckých týmů v závislosti
na řešení konkrétních projektů.
Navrhovaná transformační opatření vycházejí z potřeby výzkumného programu a jejich provedení bylo Národnímu archivu doporučeno rovněž při posuzování plnění Koncepce rozvoje výzkumné organizace z roku 2011 a dále při dobrovolné evaluaci v rámci projektu Ministerstva, školství, mládeže a tělovýchovy IPN Metodika realizovaného v roce 2015.
Národní archiv počítá s obdobným rozpočtovým rámcem pro své výzkumné aktivity jako v předchozím programovém období. Tento rámec se skládá ze tří částí:
V současné době je Národní archiv nositelem tří projektů od domácích poskytovatelů:
V současné době žádá Národní archiv v rámci veřejných soutěží o další projekty u různých poskytovatelů: Grantová agentura ČR, Česko-německý fond budoucnosti.
Kvantitativní
Kvalitativní
Finanční
Časové
Silné stránky |
|
Slabé stránky |
|
Příležitosti |
|
Hrozby |
|