Mezinárodní organizace UNRRA (United Nation Relief and Rehabilitation Administration) byla vytvořena za účelem hospodářské pomoci státům poškozeným ve druhé světové válce, jež neměly vlastní zdroje na obnovu hospodářství. Vznikla na základě Washingtonské dohody z 9. listopadu 1943, kterou signovalo 44 států, včetně Československa. Její styk s úřady zprostředkoval Československý úřad UNRRA při Ministerstvu výživy, později přejmenovaný na Československý úřad pro hospodářskou pomoc a obnovu. Z přístavů Konstanca, Brémy, Hamburk, Rotterdam a Le Havre bylo zboží na naše území dováženo po železnici nebo v nákladních automobilech.
Po příjezdu československé vlády do Prahy v květnu 1945 byla zřízena mezinárodní mise UNRRA, kterou vedl sovětský představitel Petr I. Alexejev. Mise měla za úkol zjistit, zda byl proveden fundovaný odhad domácí produkce, zda je správně řešena distribuce dovezeného zboží a podávat vyjádření k dalším požadavkům československé vlády.
1945, březen, Velká Británie
První zásilka UNRRA pro Československo o celkové váze 4 500 tun. Nakládání sudů a jejich následný transport na americkou loď El Mundo.
NA, UNRRA, inv. č. 117, kart. 51.
1945, 6. duben, Londýn
Důvěrné sdělení Ministerstva zahraničních věcí pro Ministerstvo pro hospodářskou obnovu o dopisu velvyslanectví ČSR ve Washingtonu ze dne 23. 3. 1945 adresovaném velvyslanectví ČSR v Moskvě spolu s podrobným seznamem zboží, převáženým na lodi El Mundo.
NA, UNRRA, inv. č. 95, kart. 15.
1945, květen, Praha
Českoslovenští vládní činitelé a zástupci UNRRA v čele s Petrem I. Alexejevem (první řada zcela vpravo) vítají zástupce ředitele UNRRA Roberta F. A. Jacksona (první řada druhý zprava) po jeho příletu na letiště v Praze.
NA, UNRRA, inv. č. 117, kart. 51.