Představení publikace „Ahoj občani!“ v Knihovně Václava Havla

19. března představili Jiří Křesťan a Jakub Šlouf z Národního archivu společně s Prokopem Tomkem z Vojenského historického ústavu publikaci „Ahoj občani!“ Pojednává o díle zpěváka a básníka Karla Kryla a nese podtitul Karel Kryl proti vnitřní nesvobodě. Vychází přitom z materiálů, které se podařilo Národnímu archivu získat.

S úvodním slovem vystoupil ředitel Národního archivu Milan Vojáček. „Je štěstí, že Národní archiv má šanci a možnost systematicky sbírat osobní fondy známých lidí. Dostanou se k nám takové perly, jako třeba pozůstalost Karla Kryla. Podařilo se také vytvořit pěknou a moderní výstavu, která promlouvá k široké veřejnosti a je to zásluha i našeho partnera – Muzea Prahy,“ zmínil na zahájení.

Exponáty z osobního fondu Karla Kryla se staly základem pro knihu samotnou i pro zmíněnou biografickou výstavu, která je od 17. listopadu 2024 do 20. dubna 2025 otevřena v Muzeu Prahy v Domě U Zlatého prstenu v Týnské ulici v Praze.

Na začátku představení knihy čtyřčlenného autorského kolektivu (Jakub Šlouf, Jiří Křesťan a Miroslav Šepták z Národního archivu a Pavel Mücke z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR) v Knihovně Václava Havla zaznělo poděkování všem, kteří se na publikaci podíleli.

Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu vysvětlil před zaplněným hledištěm historický kontext a dobový vliv Rádia Svobodná Evropa, kde Karel Kryl působil. O hudební doprovod z Krylových písní se postaral soubor Základní umělecké školy Hostivice.

 

Představení publikace „Ahoj občani!“ v Knihovně Václava Havla Představení publikace „Ahoj občani!“ v Knihovně Václava Havla Představení publikace „Ahoj občani!“ v Knihovně Václava Havla Představení publikace „Ahoj občani!“ v Knihovně Václava Havla Představení publikace „Ahoj občani!“ v Knihovně Václava Havla Představení publikace „Ahoj občani!“ v Knihovně Václava Havla

 

Jakub Šlouf s Jiřím Křesťanem popsali cestu osobní pozůstalosti Karla Kryla z německého Pasova do Prahy v létě roku 2021. Přidali i fotografie kamionu, který převezl kytary, osobní předměty, rukopisy písní, koncepty pořadů Rádia Svobodná Evropa, osobní korespondenci nebo výtvarná díla. Zazněly také unikátní audionahrávky hlasů Krylových rodičů a mezi prezentovanými fotografiemi se například objevila i plastová figurka Rebeka, kterou koupil Karel Kryl na letišti v Kodani v roce 1969, a stala se jeho osobním talismanem.

Na konci zhruba dvouhodinového programu byl také prostor pro dotazy diváků a vzpomínky pamětníků na setkání se zpěvákem nebo na jeho koncerty.

Předměty z pozůstalosti Karla Kryla jsou uloženy v Národním archivu a jejich zpřístupnění pro veřejnost se předpokládá v roce 2030.