Karel Kryl není jen autorem populárních písní, které se hrají u táborových ohňů. Celým svým dílem především usiloval o vytváření kriticky myslící občanské společnosti. Bravurně satiricky pojmenovával mechanismy mocenského útlaku. Po srpnové okupaci v roce 1968 a za normalizace břitce kritizoval své spoluobčany pro servilitu vůči mocným a zrazování ideálů výměnou za materiální výhody. Svá přísná kritéria neodložil ani v období demokratické transformace po roce 1989. V kontrastu s dobovou euforií poukazoval na klientelismus politických elit, nedostatečnou vymahatelnost práva, bezduchý konzumerismus či nedostatek sociálního cítění. Zdůrazňoval, že demokracii není možno objednat, jako hotový produkt, ale je nutno ji usilovnou prací neustále budovat.
Expozice zahrnuje množství vzácných, velmi osobních exponátů: zpěvákovými kytarami, osobními talismany či kuřáckými potřebami počínaje a olejomalbami či nahrávkami rozhlasových pořadů Rádia Svobodná Evropa konče.
Díky unikátní technologii Metahuman se návštěvníkovi otevírá možnost autentického setkání s Karlem Krylem v umělcově pracovně či v dobovém rozhlasovém studiu.
Výstava vznikla v koprodukci Národního archivu a Muzea Prahy. Hlavním mediálním partnerem výstavy je Český rozhlas Radiožurnál.
Navštívit ji můžete od 17. 11. 2024 do 14. 4. 2025 v Domě U Zlatého prstenu (Týnská 630/6, Praha 1).
Detailní informace o otevíracích hodinách naleznete na www.muzeumprahy.cz a na stránkách Národního archivu www.nacr.cz.