Archivářku Alenu Šimánkovou z Národního archivu a Aleše Kýra z Kabinetu dokumentace a historie Vězeňské služby ČR ocenil předseda Senátu Parlamentu České republiky stříbrnou medailí. Získávají je významné osobnosti veřejného a společenského života.
Oba se podílejí na identifikaci ostatků politických vězňů komunismu, které byly vysypány na bývalé popraviště v pankrácké věznici a těch, které se nacházejí na pražských hřbitovech v Ďáblicích a Motole.
Alena Šimánková v Národním archivu v rámci 3. oddělení archivních fondů z let 1918–1992 pečuje o fondy justice a zabývá se justicí v 50. letech 20. století. Výzkumem v archivech se podílí na identifikaci ostatků bývalých politických vězňů, kteří byli popraveni nebo zemřeli po komunistickém převratu v únoru 1948. V letech 1948–1965 se těla popravených odpůrců komunismu a zemřelých politických vězňů většinou nevydávala rodinám. Nedozvěděli se ani informaci o místě uložení ostatků.
„Pokud vám odejde někdo blízký a vy nevíte, co se s ním stalo a navíc to nebylo dobrovolné, ale násilné, chcete se s ním rozloučit. Nenávistný režim pozůstalým po politických vězních tuto možnost vzal. To je také důvod, proč jsme výzkumy dělali – abychom dali odpověď rodinám,“ doplňuje ve videmedailonu Senátu Alena Šimánková. Senát tak oba ocenil zejména za „dovyprávěné příběhy.“
„Bádání v archivech je při výzkumech základní věc. Bez práce archivářek archivářů by to zkrátka nešlo. Někdy se podaří objevit neznámé detaily z historie, jindy si díky archivnímu materiálu dáme věci do souvislostí. Není to jen případ popraviště v pankrácké věznici a hřbitovů v Motole a Ďáblicích. Díky pečlivé práci odkrýváme detaily, na které by se jinak nepřišlo,“ konstatuje Alena Šimánková.
Další informace o oceněných najdete na webových stránkách Senátu.