Národní archiv každoročně připravuje archivní materiály pro rekonstrukci politických procesů ve velké porotní síni Vrchního soudu v Praze. Na mezinárodním festivalu proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel se letošní rekonstrukce s tzv. kulaky z Loděnice koná v pátek 28. února v 15 hodin. Role si při ní rozdělí studenti Právnické fakulty UK.
„Národní archiv pravidelně vybírá konkrétní kauzu. Na základě našich materiálů studenti sehrají rekonstrukci jednoho z politických procesů z 50. let 20. století. Veřejnou prezentací završují vědecký seminář, který předtím absolvovali,“ popisuje archivářka 3. oddělení Národního archivu Alena Šimánková, která archivní materiál připravuje.
V procesu Miroslav Deml a spol. si bývalí sedláci vyslechli obvinění ze spolčení a úmyslného neplnění povinností členů jednotného zemědělského družstva (JZD). Hlavní přelíčení se konalo před Státním soudem v Praze v září roku 1952. Obžalovaní Ing. Miroslav Deml, Antonín Landa, Josef Hanuš a Václav Zeman byli odsouzeni za sabotáž k mnohaletým trestům odnětí svobody. „Stali se součástí vyrovnávání se komunistického totalitního režimu s takzvanými „vesnickými boháči,“ konstatuje Alena Šimánková.
Zajímavým prvkem letošního ročníku bude využití zvukových záznamů procesu. V Národním archivu jsou uložené dva záznamy.
První je z hlavního líčení před Státním soudem 18. a 19. září 1952. Před soudem stála skupina osob obviněná z maření úkolů a neplnění povinností vůči místní organizaci JZD (z hlavního líčení chybí pouze zahájení).
Druhý záznam je přibližně hodinovým propagandistickým sestřihem z tohoto procesu s ideologickým komentářem pro tehdejší vysílání Československého rozhlasu. Není ale jasné, jestli se pořad vysílal.
Záznamy získal Národní archiv společně s monstrprocesem s tzv. vedením protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským a fragmenty několika dalších procesů. Digitální přepis zajistil archiv Českého rozhlasu. Stále ale jde o nezpracovaný archivní materiál.
V minulých letech se v porotní síni Vrchního soudu představily příběhy mužů a žen ze širokého společenského spektra. Šlo například o soudní přelíčení se studenty, skauty, učni, zemědělci, vojáky, církevními činiteli, inteligencí nebo umělci.
Rekonstrukce politického procesu se koná ve spolupráci Právnické fakulty Univerzity Karlovy, Ústavu pro studium totalitních režimů, Národního archivu a Mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel. Studenti Právnické fakulty UK představí rekonstrukci procesu pod vedením režiséra Víta Mazánka. Více informací na webu Právnické fakulty UK. Více o festivalu Mene Tekel.
Zdroj fotografií: Daniela Řeřichová, archiv menetekel.cz