Naše připomenutí konce druhé světové války prostřednictvím kalendária archivních dokumentů ze sbírek Národního archivu pokračuje dalším měsícem.
Adolfu Hitlerovi zbýval poslední měsíc života. Muž, který do Evropy a celého světa vnesl destrukci a všeobecný zmar, naplnil svůj osud vlastní rukou v berlínském podzemí. Jeho smrt, paradoxně ne nepodobná milionům jiných smrtí, pomalu uzavírala jednu kapitolu světových dějin. Naopak koncentrační tábory Buchenwald, Dachau, Sachsenhausen a další začaly otevírat své brány. Cynický nápis „Arbeit macht frei“ ztratil moc nad životy druhých a statisíce uvězněných konečně získaly svobodu a vydaly se na cestu domů. Někteří podali svědectví o prožitých hrůzách, mnozí mlčeli ještě dlouhá desetiletí, a další nepromluvili nikdy.
Obnova československého státu se postupně stávala realitou. Exilová vláda J. Šrámka byla minulostí, budoucnost měla patřit vládě Národní fronty Čechů a Slováků pod vedením Z. Fierlingera. Základním dokumentem, který měl napříště nově organizovat fungování státu, se stal tzv. Košický vládní program. Ve vládním programu byl mnohokrát vzdán mohutný dík Sovětskému svazu a bojující Rudé armádě. Západním spojencům bylo decentně poděkováno v posledním odstavci čtvrté kapitoly. Myšlenka slovanské vzájemnosti prostupující celým programem určila budoucí orientaci státu.
1945, 5. duben, Košice
První zasedání nové československé vlády v Košicích.
NA, f. FÚML, č.neg. 2593, nezprac.