Komise pro řešení otázek masových hrobů na Ďáblickém hřbitově má za sebou rok práce. Cílem je shromáždit podklady pro případné vyzvednutí uložených ostatků politických vězňů a obětí totalitních režimů. Na činnosti komise se podílí také archivářka Národního archivu PhDr. Alena Šimánková z 3. oddělení archivních fondů z let 1918–1992. Na projektu pracuje společně s historikem PhDr. Petrem Blažkem, Ph.D., ředitelem Muzea paměti XX. století, a dalšími kolegy.
Zatím se díky archivní a historické práci podařilo určit přesnou polohu těl 20 bývalých politických vězňů, kteří byli popraveni nebo zemřeli ve vězení. S velkou pravděpodobností jsou také stanovena čísla konkrétních šachtových hrobů dalších 87 bývalých politických vězňů komunismu.
Prostudována byla například indexová kniha, objevená přímo na Ďáblickém hřbitově. Mezi další prameny patří záznamy z matrik, údaje Ústavu soudního lékařství a toxikologie v Praze a Anatomického ústavu LF UK v Praze, spisy Městské prokuratury v Praze, Státní prokuratury, Generální prokuratury, dále kniha zemřelých z pankrácké věznice či materiály Správy Sboru nápravné výchovy. Část těchto dokumentů je uložena v Národním archivu.
Jedním z protikomunistických odbojářů byl i Alois “Alek” Jaroš, zatčený Státní bezpečností v roce 1951. Odsoudili ho k trestu smrti. Archivářce PhDr. Aleně Šimánkové se podařilo osobně předat manželce Sylvě dopis na rozloučenou. Přečetla si dopis až v roce 2006 po jeho objevení.
Aktivita komise dál pokračuje. Cílem je předložit zprávu, na jejímž základě bude moci vláda ČR vydat rozhodnutí o vyzdvihnutí ostatků obětí totalitních režimů.